Polonya, Schengen üye ülkelerinden biridir. Bu nedenle de kısa süreli Polonya seyahati planlayan Umuma Mahsus pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının bu seyahati gerçekleştirebilmeleri için seyahatlerinden önce ülkemizden Polonya Schengen vizesi alması gerekmektedir.

Umuma Mahsus pasaport sahibi vatandaşlar 90 güne kadar kısa süreli seyahat amaçları için bu seyahatlerde vizeye tabi olurken, Hususi, Hizmet ve Diplomatik pasaport türlerinden birine sahip olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, 6 ay içerisinde gerçekleştirecekleri 3 aya kadar Polonya seyahatleri için vizeden muaftır.

90 günden fazla gerçekleştirilecek Polonya seyahati ve seyahat amaçları için tüm vatandaşların D tipi Polonya vizesi alması gerekmektedir. Kısacası kısa süreli seyahatler için yalnızca Umuma Mahsus pasaport sahibi kişiler vizeye tabi tutulurken, uzun süreli seyahatler için pasaport fark etmeksizin herkesin bu seyahat için vize başvurusu yaparak vize sahibi olması gerekmektedir.

Polonya Vizesi almak kolay mı? Sorusuna yanıt olarak bu vize sürecinin profesyonel ve kaliteli bir hizmet sunan vize danışmanlık firması ile yürütülmesi halinde oldukça kısa bir sürede ve kolay bir şekilde kişiler Polonya vizesi alabilmektedir. Vize Burda, uzun yıllardan bu yana en kaliteli vize danışmanlık hizmetlerini en uygun fiyatlarla sunmaktadır.

Firmamızı tercih eden kişiler, Polonya vize başvurusu sürecinde ihtiyaçları olan tüm desteği tüm süreci yakından takip eden uzman ekibimizden en profesyonel şekilde alabilmektedir. Bu sayede vize başvurusunun sorunsuz ve kısa bir sürede sonuçlanması sağlanırken, kişilerin de bu süreç ile tek başına uğraşması gerekmemekte, rahatlıkla kişiler vize süreçlerini tamamlayabilmektedir.

Polonya Öğrenci Vizesi

Polonya’da bir yükseköğretim kurumundan davet veya kabul alan kişiler, D tipi Ulusal vize ile Polonya öğrenci vizesi sahibi olarak öğrenci olarak Polonya’ya seyahat edebilmektedir. İlk giriş tarihinden itibaren 90 günün üzerinde gerçekleşecek bir seyahat olduğu için D tipi Ulusal vize içerisine dahildir. Polonya öğrenci vizesi ile kişiler 1 yıla kadar Polonya’da öğrenci olarak konaklayabilmektedir. Bu sürenin 1 yıldan uzun olması halinde kişilerin vizelerini mutlaka yenilemesi gerekmektedir.

Polonya Vize Başvurusu

Polonya vize başvurusu için kişilerin bu başvuru sürecini seyahat tarihlerinden önce mutlaka tamamlaması ve vizelerine seyahat tarihine kadar sahip olmaları gerekmektedir. Bu nedenle de son günlere bırakılıp riske atılmaması önemlidir.

Polonya’ya seyahat amacını belirleyen kişiler, bu seyahat amacı için gerekli vize türünü belirledikten sonra diplomatik temsilciliklerden, vize başvuru merkezlerinden, seyahat acentelerinden veya vize danışmanlık firmamızdan gerekli evrak listesini alarak hazırlamaları gereken evrakları kolayca öğrenebilmektedir.

Polonya Konsolosluğu tarafından kişilerden talep edilen gerekli evraklar kişilerin mesleklerine ve başvurdukları vize türüne göre değişiklik gösterdiği için öncesinde bu evrakların doğru olarak öğrenilmesi ve vize türüne ve kişilere uygun olarak hazırlanması vize başvurusunun olumlu sonuçlanabilmesi ve sürecin uzamaması adına son derece önemlidir.

Kişiler Polonya vize başvurusu için gerekli evrakları eksiksiz ve doğru bir şekilde tamamladıktan sonra vize türlerine göre değişiklik gösteren yetkili birime başvurularını yapabilmek için randevu almalıdır. Polonya Konsolosluğu yalnızca uzun süreli yani D tipi vize başvurularını direkt olarak kabul etmekte, kısa süreli vize başvuruları için yetkilendirmiş oldukları vize başvuru merkezlerine kişilerin başvurması gerekmektedir.

Bu randevuda bizzat bulunan kişiler, vize başvuru formu, gerekli evrakların elden teslimi, parmak izi taraması gibi tüm gereklilikleri tamamlayarak vize başvurularını gerçekleştirebilmektedir.

Vize Burda’yı tercih ederek vize sürecinizde sorun yaşamanın önüne geçebilirsiniz. Vize sürecinizi yakından takip eden uzman ekibimiz ile gerekli tüm adımları bizlerin desteği ile kolaylıkla tamamlayabilir, bu sayede de zorlanmadan ve hata yapmadan en kısa sürede vize başvurularını yapabilirsiniz.

Özellikle firmamızın etkili vize danışmanlık hizmetleri sayesinde müşterilerimizin vize başvurularının onaylanması neredeyse kesinleşmekte, bu sayede de en uygun fiyatlarla en iyi hizmeti alarak bu sürecin olumsuz sonuçlanmasını engelleyebilirsiniz. Hem vize ücreti ile maddi kayıp yaşamayıp hem de seyahatinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Polonya Vize Randevusu

Polonya seyahati için vize alması gereken Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının gerekli evrakları hazırladıktan ve vize başvuru formunu doldurduktan sonra yetkili birimden randevu almaları gerekmektedir. Polonya vize başvurusu için randevu alma bizzat randevulara katılma zorunluluğu bulunmaktadır.

Polonya vize randevusu için kişiler başvuracakları vize türü için kendilerine en yakın yetkili olan birime giderek randevu alabildiği gibi hiç yorulmadan randevularının elektronik ortamdan online olarak da alabilmektedir. Resmi başvuru sitesi üzerinden kişiler online randevu sistemi aracılığıyla başvurmaları gereken birim için uygun olan gün ve saate randevularını oluşturabilmektedir.

Bu randevu günü ve saatinin kaçırılması durumunda tekrardan randevu alınması gerektiği için sürecin uzamaması adına kişilerin bu randevuyu kaçırmadan bizzat bulunması ve gerekli evraklarını teslim ederek parmak izi taraması yaptırmaları gerekmektedir.

Polonya Vizesi İçin Gerekli Olan Evraklar

Kişilerin Polonya seyahati için gerekli olan vizeye sahip olabilmeleri için vize başvurusunda kendilerinden talep edilen gerekli evrakları eksiksiz bir şekilde tamamlaması, bu evraklardaki bilgilerin mutlaka güncel ve doğru olması gerekmektedir. Aksi takdirde kişilerin vize başvurusu değerlendirmesi esnasında Polonya Konsolosluğu bu evrakları tekrar talep edebilir veya çok fazla eksik ve hata olması halinde başvurunun reddine karar verebilir.

Kişilerin başvuracakları vize türüne göre gerekli evraklar değişmektedir. Bunun yanı sıra kişilerin meslek durumları da son derece önemli olurken, mesleklerini kanıtlayabilmeleri adına da pek çok belge talep edilmektedir. Bu bilgiler ışığında Polonya vizesi için gerekli olan evraklar arasında şunlar yer almaktadır;

 

 • Polonya seyahati dönüşü 3 ay daha geçerliliği bulunan, 10 yıldan eski olmayan Pasaport
 • Varsa son 3 yıl içerisinde alınmış olan tüm Schengen vizesi fotokopileri
 • Polonya Vize Başvuru Formu
 • Vize talep dilekçesi
 • Nüfus cüzdan fotokopisi
 • 3,5×4,5 boyutlarında 2 adet biometrik fotoğraf
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Aktif olarak kullanılan banka hesabının son 3 aya ait hesap dökümü ve yeterli bakiye
 • Maddi durumu belirleyen ve kişilerde bulunması halinde talep edilen ev, arsa tapusu, araç ruhsatı, kira geliri gibi çeşitli belgeler
 • Konaklama ve seyahat belgeleri ve rezervasyonları
 • 000 Euro teminatlı yurt dışı Seyahat Sağlık Sigortası
 • Evlilerden evlilik cüzdanı
 • Öğrencilerden; Öğrenci belgesi, sponsor belgesi
 • 18 yaş altı için; Muvaffakatname
 • Çiftçilerden; Çiftçi belgesi
 • Avukat-Doktor-Eczacı-Diş Hekimi-Mühendis gibi mesleklerden; Oda kaydı, meslek kimlik kartı gibi belgeler
 • Ticari vize veya aile ziyareti vizesi; Davetiye
 • Kültürel ve sportif faaliyetler vizesi; Firmadan davetiye
 • Eğitim ve araştırma vizesi; Davetiye, kabul belgesi, sponsor evrakları
 • Transit vize için; oturum izni, uçak bileti ve otel rezervasyon belgeleri

Polonya Vize Ücretleri

Polonya vize ücretleri konsolosluk harç ücreti ve başvuru hizmet bedeli olarak istenmektedir. Kişilerin bu ücretleri vize başvurusunda bulunabilmek için mutlaka ödemeleri gerekmektedir. 2022 yılında Polonya vize ücreti olarak güncel bedeller şöyledir;

 • 0-6 Yaş Arası 20$
 • 6-12 Yaş Arası 65$
 • Polonya Turistik Vize 120$
 • Polonya Ticari Vize 120$
 • Polonya Ziyaret Vizesi 120$
 • Polonya Kültürel Vize 120$

Kişilerin bu süreçte çeşitli masrafları da olmakta, bu süreçte çeşitli ödemeler yapmaları gerekmektedir. Bu nedenle de kişilerin yanında yeterli paranın bulunması gerekmektedir.