İskandinav yarımadasında ve Baltık Denizi kıyısında yer alan bir ülke olan ve özellikle gelişmişliği ve doğası ile dikkat çeken Finlandiya, Schengen üye ülkelerinden biridir. Finlandiya’yı ziyaret etmek isteyen ve bunun için çeşitli seyahat amaçlarına sahip olabilen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için öncelikle Umuma Mahsus pasaport sahibi kişiler, hem kısa süreli hem de uzun süreli seyahat planlarını gerçekleştirebilmek için Finlandiya vizesi almalıdır.

Diplomatik, Hizmet veya Hususi pasaportlardan birine sahip olan kişilerin ise 90 güne kadar kısa süreli Finlandiya seyahatleri için Finlandiya Schengen vizesi almaları gerekmemekte, 180 gün içerisinde 90 güne kadar olması şartıyla bu kısa süreli seyahatlerini vizeden muaf olarak gerçekleştirebilmektedirler. Ancak uzun süreli Finlandiya seyahati planları için bu pasaportlar için de vize zorunluluğu bulunmaktadır.

Finlandiya Turist Kabul Ediyor Mu?

Finlandiya turist kabul ediyor mu? Sorusu, özellikle Finlandiya’ya turistik amaçlarla seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları tarafından merak edilmektedir. Finlandiya, Umuma Mahsus pasaport sahibi kişilerden Finlandiya Schengen vizesi dâhilinde turistik vize talep ederek bu vize başvurusunun olumlu sonuçlanması halinde turist olarak vatandaşlarımızı kabul ederken, Hizmet, Diplomatik veya Hususi pasaport sahipleri vizesiz bir şekilde direkt olarak turist olarak kabul edilmektedir.

Finlandiya Vize Şartları

Finlandiya vizesi için başvuruda bulunacak olan kişilerin bu başvuruyu yapmadan önce başvurularının olumlu sonuçlanabilmesi adına çeşitli hususlara dikkat etmesi gerekmektedir. Finlandiya vize şartları içerisinde öncelikle kişilerin seyahat planı yani tarihinden en geç 15, en erken ise 3 ay önce randevu alması gerekmekte, seyahat tarihinden 3 aydan daha fazla süre bulunması halinde kişilerin randevuları Finlandiya Büyükelçiliği tarafından kabul edilmemektedir.

En önemli şartlardan biri ise kişilerden başvuruları için kendilerinden talep edilen gerekli evrakları mutlaka eksiksiz bir şekilde tamamlayıp sunmasıdır. Eksiksiz olmasının yanı sıra doğru ve güncel olması da son derece önemlidir.

Bunun yanı sıra kişilerin pasaportunun 10 yıldan eski olmaması ve Finlandiya seyahatinden dönüldükten sonra bu pasaportun geçerlilik süresinin en az 3 ay daha devam edecek olması gerekmektedir. Son olarak bu başvuru için kişilerden son 5 yıl içerisinde herhangi bir Schengen vizesi için parmak izi vermemiş olmaları halinde parmak izi taraması yaptırmaları gerekmektedir.

Finlandiya Vizesi Nasıl Alınır?

Finlandiya vizesi nasıl alınır? Sorusu, Finlandiya vizesine sahip olabilmek için yapılması gerekenleri öğrenmek isteyen kişilerin cevabını en çok merak ettiği ve araştırdığı sorulardan biri olurken, bu soruya yanıt olarak tüm süreci anlatmak gerekmektedir.

Öncelikle kişilerin başvuracakları vize türü son derece önemlidir. Bu vize türü, hem kişilerin seyahat amacını karşılamalı hem de kişiler bu vize için gerekli şartları karşılamalıdır. Kişilerden talep edilecek olan gerekli evraklar için de vize türünün doğru belirlenmesi önemlidir.

Finlandiya vize başvurusu için seyahat amaçlarını ve bu amaç doğrultusunda vize türünü belirleyen kişiler, ardından kendilerinden talep edilen gerekli evrakları öğrendikten sonra bu evrakları eksiksiz ve doğru bir şekilde tamamlamalıdır. Evrakların tamamlanmasının ardından kişiler, kısa süreli vize başvuruları için vize başvuru merkezlerine, uzun süreli vize başvuruları içinse Finlandiya diplomatik temsilciliklerine randevu almalıdır.

Alınan randevunun ardından kişiler, online Finlandiya vize başvuru formunu resmi web sitesi üzerinden doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurup, bu formun çıktısını alarak ıslak imza ile imzalaması gerekmektedir.

Randevu gününde gerekli evrakların ve başvuru formunun teslimi yapıldıktan sonra parmak izi taraması da yaptırılmalıdır. Tüm gerekli işlemlerin eksiksiz bir şekilde gerçekleştirilmesinin ardından Finlandiya vize başvurusu gerçekleştirilmiş olmaktadır.

Finlandiya Vize Randevusu

Finlandiya vize başvurusu yapılabilmesi adına kişilerin başvuracakları vize türü için yetkili birimden randevu almaları gerekmektedir. Finlandiya vize randevusu, elektronik ortamdan yani online olarak alınmalıdır. Kişiler kısa süreli başvurular için başvuru merkezleri, uzun süreli başvurular için diplomatik temsilciliklerden resmi web sitesi üzerinden randevu oluşturarak bu randevuda bizzat bulunmalıdır.

Vize Burda ile Finlandiya vize başvurusu sürecinde gerekli ve ihtiyacınız olan tüm desteği en hızlı ve en kaliteli şekilde alabilir, profesyonel vize danışmanlık hizmetlerimizden en uygun fiyatlarla yararlanabilirsiniz. Uzman ekibimiz sayesinde tüm süreci sizler adına en etkili şekilde yürütecek ve gerekli tüm hizmetleri sağlayacak firmamız sayesinde çok rahat bir süreç geçirebilirsiniz.

Finlandiya vizesi için gerekli olan evraklar özellikle vize türüne göre değişiklik göstermekte olup aynı zamanda vize kategorilerine göre de farklılık göstermektedir. Ancak özellikle Schengen vizesi için gerekli olan evraklar içerisinde tüm kategoriler için talep edilen evraklar içerisinde seyahat bitiş tarihinden itibaren 3 ay daha geçerliliği bulunan pasaport ile birlikte 2 adet istenilen formatta biyometrik fotoğraf talebinde bulunmakta olup kişilerin bu evrakları eksiksiz olarak teslim etmesi oldukça önemlidir.

Bunun yanı sıra davetiye ile ülkeye giriş yapacak olan kişilerin vize başvurusu yapacak olan kişilerin mutlaka davetiye gönderen kişiye ait maddi bilgileri ve kişisel bilgileri teslim etmesi gereken evraklar içerisinde dahil etmesi gerekmektedir.

Bunun yanı sıra Kişilerin sponsor ile seyahat edecek olmaları halinde tüm seyahat masraflarını sponsorun karşılayabilecek maddi güce sahip olduğunu kanıtlaması gerekmekte olup aynı zamanda Sponsora ait kişisel bilgilerini mutlaka bu evraklar içerisinde bulunması gerekmektedir.

Bunun yanı sıra tüm Schengen ülkelerinde geçerli olan seyahat sağlık sigortası, tam bu kağıtta nüfus kayıt örneği, nüfus cüzdanı fotokopisi ve aktif olarak kullanılan bir banka hesabına ait son 3 aya dönük hesap hareketleri talep edilmektedir.

Bu süreçte kişilerin mutlaka evraklarını eksiksiz şekilde toplayıp teslim etmesi oldukça önemli olup kişilerin evrak teslimi sırasında daha önce formda belirtmiş olduğu bilgiler ile tutarlılık göstermeyen evraklar teslim etmesi veya eksik evrak tesliminde bulunması vize başvurularının olumsuz şekilde sonuçlanmasına neden olmaktadır.

Vize Burada olarak sağlamış olduğumuz danışmanlık hizmeti kapsamında tüm vize başvurusunda bulunacak müşterilerimize vize kategorisine uygun olarak kendisinden talep edilen evrakları eksiksiz biçimde bildirmekte olup aynı zamanda bu evrakların doğru şekilde toplanıp toplanmadığını da başvuru sürecinde bizzat yakından takip etmekteyiz.

İlk defa vize başvurusunda bulunacak olan kişilerin veya vize başvurusunda bulunacak kategoriye ilk defa başvuru yapacak olan kişilerin mutlaka vize temsilcilerimiz ile görüşme sağladıktan sonra gerekli olan tüm evrakları doğru şekilde toplayıp teslim etmesi gerekmektedir.

Finlandiya Vize Ücretleri

Finlandiya vize ücretleri kapsamında Schengen kategorisinde yer alan vizelere başvuru yapacak olan kişilerin 60 € ödemesi gerekmekte olup sıfır ile 6 yaş arası çocuklara vize harç ücreti ödemesi yapılmamakta ve 6 ila 12 yaş arası çocuklara ise indirimli ücretlerden ödeme yapılmaktadır.

Bu kapsamda özellikle Finlandiya vize ücretleri içerisinde sadece harç ücreti değil aynı zamanda kişinin almış olduğu danışmanlık hizmeti bedeli, randevu ücreti, kargolama süreci gerçekleştirilmesi ve seyahat sağlık sigortası poliçesi gibi ücretler yer almaktadır.

Bu nedenle başvuru sahiplerinin net olarak ödemesi gereken ücretleri vize temsilcilerimiz ile görüşme sağlayarak öğrenmeleri ve doğru harç ödemesini yapmaları başvurularının değerlendirilme süreci için oldukça önemlidir. aksi halde doğru harç ödemesi yapılmadığı durumlarda kişilerin vize başvurusu ret ile sonuçlanmaktadır.