Etiyopya’ya çeşitli amaçlarla seyahat etmek isteyen kişiler için yalnızca 90 güne kadar gerçekleştirilebilecek seyahatler için Diplomatik pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları vizeden muaf tutulmaktadır.

Bunun yanı sıra gerek 90 günden az gerek 90 günden uzun süreli seyahatler için Hususi, Hizmet veya Umuma Mahsus pasaport sahibi kişiler, yapacak oldukları Etiyopya seyahati için Etiyopya vizesi almak zorundadır.  Diplomatik pasaport sahibi kişiler ise kısa süreli seyahatler için vizeden muaf olsalar da uzun süreli Etiyopya seyahatleri için vizeye tabidir.

Etiyopya E-Vize

Etiyopya seyahati gerçekleştirmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, turistik vize başvurusunda bulunmak istemeleri ve seyahat amaçlarının turistik olması halinde Etiyopya’nın Türkiye için başlatmış ve uygulamakta olduğu Etiyopya e-vize ile vize sahibi olabilmektedir. Kişiler, bu vize için vize başvuru merkezleri ve Etiyopya Büyükelçiliği aracılığıyla bu vizeyi alabilirken, kişiler e-vize için online olarak resmi web sitesi üzerinden başvurularını gerçekleştirebilmektedir.

Bu vize için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı kişiler, başvurularını yaptıkları takdirde Etiyopya Göç ve Vatandaşlık İşleri tarafından bu başvurular değerlendirilmektedir. Kişiler, vize başvurularının olumlu sonuçlanması halinde e-postalarına gönderilen vize ile seyahatlerini gerçekleştirebilmekte, yalnızca Etiyopya’da Addis Ababa sınırlarına iniş yapıldıktan sonra kısa bir pasaporta bu e-vizenin işlenmesi süreci ile Etiyopya seyahatlerini gerçekleştirebilmektedir.

Etiyopya e-vize ile Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına 30 ve 90 gün olarak iki farklı şekilde vize verilebilmekte, 90 günden fazla süre için Etiyopya e-vize alınamamaktadır. Kişiler, bu vize başvuruları için tüm evraklarını resmi web site üzerinden taratarak gönderdikleri ve başvuru formlarını da yine online olarak sistem üzerinden gönderdikleri için oldukça kolay bir şekilde vize başvurusu gerçekleştirilebilirken, aynı zamanda elektronik ortamdan değerlendirilmesi ve sonuçlandırılması sebebiyle kısa bir sürede sonuçlanabilmektedir.

Etiyopya Vizesi İçin Gerekli Belgeler

Etiyopya Konsolosluğu, Etiyopya vizesi için kişilerden başvuracakları vize türüne göre değişen gerekli evraklar talep etmektedir. Bu değişkenlik sebebiyle de kişilerin mutlaka vize başvurusu için hazırlamaları gereken evrakları öncesinde öğrenmesi ve bir liste halinde bu gerekli belgelere sahip olarak gerekli evraklarını eksiksiz ve doğru bir şekilde tamamlamaları gerekmektedir.

Kesinlikle eksiksiz bir şekilde ve güncel, doğru bilgilerden oluşan evrakların vize başvurusunun olumlu sonuçlanması adına oldukça önemli bir payı bulunmaktadır. Etiyopya vizesi için gerekli belgeler şunlardır;

  • Etiyopya seyahati dönüşünden itibaren en az 6 ay daha geçerli pasaport
  • Etiyopya Vize Başvuru Formu
  • En geç 6 ay önce çekilmiş olan 2 adet biyometrik fotoğraf
  • Etiyopya seyahati için alınan veya rezervasyon yaptırılan gidiş-dönüş uçak bileti belgesi
  • Etiyopya’da kalınacak gün boyunca konaklanacak olan yer veya yerlerin rezervasyon belgeleri
  • Seyahat Sağlık Sigortası (Uluslararası geçerliliği olan)
  • Aktif olarak kullanılan banka hesabı ve banka hesap dökümü

Bu gerekli evraklar turistik vize için geçerli olup, Etiyopya transit vize ve ticari vize için de kişilerden çeşitli evraklar talep edilmektedir.

Etiyopya Vize Başvurusu

Etiyopya’ya çeşitli amaçlarla seyahat etmek isteyen ve bunun için vize alması zorunlu olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, Etiyopya vize başvurusu sürecini merak etmekte veya bilseler dahi bu süreçte zorluk yaşayabilmektedir.

Vize Burda olarak, sizlerin Etiyopya vize başvurusu sürecinde ihtiyaç duyduğunuz tüm desteği en etkili ve en kaliteli şekilde uzman ekibimizle sunmaktayız. Prosedüre uygun, profesyonel ve detaylı bir süreç yürütecek olan ekibimiz, sizlerin bizzat bu süreçte bulunmanıza ve aktif olmanıza gerek kalmadan tüm gereklilikleri en ince ayrıntısına kadar yerine getirmekteyiz.

Etiyopya vize başvurusu için firmamızı tercih ederek, en uygun fiyatlarla tüm vize danışmanlık hizmetlerimizden yararlanabilirsiniz. Bu süreçte yapılacak ufak bir hata, vize sürecinin uzamasına ve hatta vizenin reddedilmesine neden olabileceği için, firmamız sizlerin bu süreçte zorlanarak hata yapmasını önlerken, aynı zamanda büyük bir profesyonellikle vize sürecinizi kusursuz bir hizmet ile hızlandırmaktadır.

Sorunsuz bir vize süreci sayesinde de Vize Burda sayesinde vize başvurunuzun olumlu sonuçlanma ihtimalini kesinleştirebilirsiniz.

Etiyopya Vize Randevusu

Etiyopya vizesi için kişilerin vize başvurusu sürecinde vize başvuru merkezleri veya Etiyopya diplomatik temsilcileri için vize randevusu almaları gerekmektedir. Etiyopya vize randevusu için online sistem üzerinden kişiler randevu oluşturabilirken, elektronik ortamda resmi web sitesi aracılığıyla kişiler, vize başvurularını yapacak oldukları birimden uygun bir gün ve saati belirleyerek randevularını oluşturabilmektedirler.

Vize Burda olarak tüm vize sürecinizi en yakından takip edecek uzman ekibimiz sayesinde en kısa sürede ve kusursuz bir şekilde Etiyopya vizesi için başvuru sürecinizi tamamlayabilirsiniz. Bu sayede uzun süreler boyunca vize başvurusu için uğraşıp yorulmanıza gerek kalmadan, sizler adına tüm süreci yürütmemizi sağlayabilirsiniz.

En uygun fiyatlarla vize danışmanlık hizmeti sunan firmamız ile hem cebinizi yormadan hem de vücudunuzu ve zihninizi yormadan kolayca vizenize sahip olabilirsiniz. Özellikle sunduğumuz tüm hizmetler büyük bir titizlikle ve profesyonellikle sizlere sunulduğu için, vize sürecinizde herhangi bir sorunla karşılaşmayacak ve hatta vize başvurunuzun olumlu sonuçlanması için büyük bir avantaja sahip olacaksınız.

Etiyopya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Etiyopya vizesi kaç günde çıkar? Sorusu, seyahat planından önce vizeye sahip olması gereken ve bunun için de seyahat tarihinden belirli bir süre önce başvuru yapması gereken kişiler tarafından cevabı merak edilen bir sorudur.

Etiyopya vizesi için başvuruda bulunan kişilerin bu başvuruları, Etiyopya Konsolosluğu tarafından oldukça kısa bir sürede sonuçlandırılabilmektedir. Herhangi bir aksaklık, ek evrak talebi, resmi tatil gibi hususların yaşanmaması halinde Etiyopya Konsolosluğu kişilerin başvurularını yalnızca 2-3 iş günü içerisinde kolaylıkla sonuçlandırabilmektedir.

Bu sürecin çeşitli nedenlerle uzaması halinde ise sonuçlandırma süresi 10-15 güne kadar uzayabileceği için kişilerin seyahat tarihlerine kadar en geç 15 gün önce Etiyopya vizesi için başvurularını yapmaları ve bu sayede seyahatlerine kadar vizelerini almış olmaları gerekmektedir.

Etiyopya Vize Ücretleri

Etiyopya’ya çeşitli amaçlarla seyahat gerçekleştirmek isteyen kişiler, başvurmaları gereken vize türüne göre farklı ücretler ödemektedir. Etiyopya Konsolosluğu tarafından uygulanan vize politikası içerisinde gün sayısı etkili olduğu için kişilerin başvuracakları geçerlilik süresi yani kalınacak olan gün sayısına göre istenen ücretler farklılık gösterecektir.

Etiyopya vize ücretleri içerisinde yalnızca konsolosluk tarafından talep edilen vize harç ücreti yer almayıp, başvuru hizmet bedeli ve çeşitli masraflar da yer almaktadır. Son olarak kişilerin tercih etmesi halinde almış oldukları vize danışmanlık hizmetleri de bu vize süreci için ödemeleri gereken ücreti etkilemektedir.

Kargo ücreti, çıktılar, form gibi çeşitli adımlar için kişilerden ücret talep edileceği için vize süreci masrafları olarak bu ücretlerin de mutlaka ödenmesi gerekmektedir. Ankara’da bulunan Etiyopya Büyükelçiliği, 2022 yılı için vize harç ücreti olarak şu fiyatları belirlemiştir;

  • 30 günlük süre için Etiyopya vize harç ücreti: 120 Dolar
  • 90 günlük süre için Etiyopya vize harç ücreti: 150 Dolar

Olarak belirlenmiştir. Vize Burda sayesinde en uygun fiyatlarla vize danışmanlık hizmetlerinden yararlanmak istiyorsanız, dilediğiniz zaman firmamızla iletişime geçerek hizmetlerimiz hakkında görüşme sağlayabilir, ihtiyacınız olan ve talep ettiğiniz hizmetleri belirtebilir aynı zamanda ayrıntılı hizmet ve fiyat bilgisi de alabilirsiniz.