Estonya vizesi için başvuru da bulunmak istemeniz durumunda direkt olarak konsolosluklara başvuru da bulunamazsınız. Bunun yerine konsolosluklar tarafından belirlenmiş olan firmalar bulunmaktadır. Bu firmalar aracılığı ile vize başvurusunda bulunabilirsiniz. Vize başvurusu ile alakalı olarak bu merkezleri konsoloslukların kendi belirlemiş olduğu için yetkili mercilerdir. Bu noktada hiçbir sıkıntı yaşamadan bu başvur merkezleriniz ile süreci tamamlayabilirsiniz. Başvuru merkezlerinin isimlerine ve iletişim bilgilerine konsolosluğun internet sitesinden ulaşabilirsiniz.

Estonya vizesi için başvuru merkezleri sadece başvur sürecini yürütmektedir. Burada yetkili olan ve karar verecek olan merciler konsolosluğun kendisidir. Konsolosluk başvuruyu onaylayabileceği gibi aynı zamanda ret de edebilir. Ret etmesi durumunda ise kararını gerekçeli olarak açıklamak zorundadır. Burada seyahat edecek olan kişi bu gerekçeyi bilirse otomatik olarak güncelleme yapma hakkına o gerekçeyi ortadan kaldırarak tekrardan başvuru yapma şansı bulunmaktadır. Konsolosluk tekrardan bir inceleme yapacaktır.

Başvuru merkezleri süreci yönetirken hem seyahat edecek olan kişin işini kolaylaştırmaktadır. Hem de konsolosluğun işini kolaylaştırmaktadır. Vize işlemleri aslında gidilecek olan ülkeyi siyasi olarak tanımış olduğunu da göstermektedir. Ve bu işlemler belli evraklar ve resmi bir prosedür gerektirmektedir. Bu nedenden kaynaklı olarak da kişilerin tecrübesiz olması süreci oldukça fazla uzatmakta aynı zamanda bu eksik ve hatalı evraklar sebebi ile konsoloslukta da işler uzamaktaydı. Bu anlamda başvuru merkezleri seyahat edecek olan kişiye emek ve zaman bakımından tasarruf olarak dönmektedir. Konsoloslukta da yoğunluk oluşmaması aksaklıkların önüne geçmektedir.

Vize başvuru merkezlerini bu anlamda tecrübeli ve işine hakim olan bir kurum seçilmesi önem arz etmektedir. Vize BURDA firması yıllarca bu işin içinde olan oldukça tecrübeli bir firmadır. Sürece hakim olması sebebi ile vize işlemleri daha hızlı ilerleyecektir. Vize işlemlerini en başından en sonuna kadar titizlik içerinde yönetecektir.

Estonya Vize Randevusu

Estonya vize randevusu için öncelikli olarak vize başvuru merkezine karar vermeniz gerekmektedir. Vize başvuru merkezinden çünkü randevu almanız mümkündür. Vize başvuru merkezi internet sitesine girerek sol üst köşeden işlemlerinizi kolaylıkla yapabilirsiniz. Burada randevu işlemi halledildikten sonra tarafınıza gerekli olan evraklar mail yolu iletilecektir. Aynı zamanda internet sitesinde olan Estonya vize başvuru formunu da tam ve eksiksiz olarak doldurmanız gerekmektedir.

Estonya vize başvuru formu sizin bu ülkeye seyahat etme gerekçenizden tutun sizinle alakalı bireysel bilgiler de istenecektir. Bu başvuru formunda yapacağınız herhangi bir yanlışlık sebebi ile vizenizin onaylanmama ihtimali olabilir. BU anlamda formu doldururken dikkatli ve özenli olmanız gerekmektedir. Daha öncesinde Estonya ülkesi ille alakalı olarak vize çıkarmış iseniz bu ülke konsolosluğunda biometrik veriniz bulunmaktadır. Bu anlamda sizden istenen başvuru evraklarını mail olarak ulaştırabilirsiniz ya da kargo yolu ile de ulaştırabilirsiniz. Biometrik veri kişinin on parmak izinin alınması şeklinde olmaktadır. Ama bu ülkeye seyahat gerçekleştirmeyen kişilerden bu biometrik verisinin de alınması için hem evrakları elden teslim etmeli etme de bu on parmak izinin de alınması gerekmektedir. Farklı bir ülke için biometrik veri vermiş olsanız dahil bu kabul edilmemektedir.

Estonya Vize Türleri

Estonya vize türleri ile alakalı olarak ilk söyleyebileceğimiz bu vize türlerinin farklı olmasının sebebi herkesin Estonya ülkesine farklı bir neden ile seyahat etmesidir. Kişi bu ülkeye seyahat nedeni farklılaştıkça farklı vize ücretleri ve vize türleri çıkmaktadır. Estonya vize türleri:

 • Estonya turistik vize: Bu vize türü bu ülkeye turistik amaçlı seyahat etmek isteyenler için çıkarılmaktadır. Maksimum 90 gün süreli olarak çıkarılmaktadır. Bu vize türünü çıkaran kişilerden ekstra olarak da seyahat edeceği yerler ile alakalı bilgiler aynı zamanda uçak ile alakalı bilgiler de istenmektedir.
 • Estonya ticari vizesi: Bu vize türü ile alakalı olarak da bu ülke de iş ve ticaret amaçlı gelenlerin çıkarmış olduğu vizedir. Burada işin kapsamı ve iş önem teşkil etmektedir. Bu vize türü kısa süreli olarak da çıkarılabileceği gibi aynı zamanda uzun süreli olarak da çıkarılabilmektedir.
 • Estonya transit ticaret vizesi: Bu da farklı ülkeler ile ticaret yapmak isteyen kişilerin Estonya ülkesi topraklarından geçilmesi durumunda çıkarılmaktadır. Bu vize türü ile alakalı olarak şöyle bir ayrıntı bulunmaktadır. Eğer ki seyahat edecek olan kişi Estonya ülkesi topraklarında sadece 24 saatten uzun süreli olarak kalacak ise bu vize türünü çıkarmalıdır. 24 saate kadar olan geçişler ile alakalı olarak bir vize işlemi yapılmamaktadır.
 • Estonya uzun süreli vize: Bu vize türü de kişinin bu ülkede uzun süreli kalması durumunda çıkarılmaktadır. Genellikle kişinin evlenmesi veya ikametgah ile alakalı olarak yapılan işlemler de bu kapsamdadır.

Estonya Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Estonya vizesi için gerekli olan evraklar başvuru yaptıktan sonra size bildirilecektir. Bu evrakları en kısa sürede hızlı bir şekilde tamamlamanız sürecin kısa olması açısından oldukça önemli olacaktır. Evraklar kişilerin çıkarmış olduğu vize türüne göre farklılık göstermektedir. Ama biz en çok istenen ve genel olarak herkesten istenen evrakları sizin için bir araya getirdik:

 • Pasaport kişinin statüsüne göre çıkarılmakta olan bir belgedir. Bu belge kişinin ülke dışına çıkmasında herhangi bir sıkıntı olmadığını göstermektedir. Burada pasaportun resmi bir evrak olması sebebi ile eksik ve yırtık sayfasının olmaması gerekmektedir. Son iki sayfasının boş olması gerekmektedir. Aynı zamanda seyahat dönüş tarihinden sonra iki ay daha geçerliliğinin olması gerekmektedir.
 • Vize başvuru formu eksiksiz ve tam olarak doldurulması gerekmektedir.
 • Biometrik fotoğraf son 6 ay içerinde çekilmiş olan ve arka fonun beyaz olması gereken bir fotoğraf olması gerekmektedir.
 • Vize harç ücretinin yatırılması ve yatırıldığına dair belgenin de başvuru evrakları arasına eklenmesi gerekmektedir.
 • Seyahat sağlık sigortasının yatırılması ve başvur evrakları arasına eklenmesi gerekmektedir.
 • Vize başvuru merkezinin harç ücretinin yatırılması ve yatırıldığına dair başvuru evrakına eklenmesi gerekmektedir.
 • Seyahat edecek olan kişinin bu ülkeye gerçekleştireceği seyahati mali olarak karşılayabilecek durumda olduğuna dair belge teslim etmesi gerekmektedir. Bu belge kişinin genellikle teminat göstermesi şeklinde olmaktadır.
 • Seyahat edecek olan kişinin kendisine ait olan bir banka hesabının son 3 ay içerinde ki hesap dökümünün alınması gerekmektedir. İlgili banka tarafından imzalı ve kaşeli olarak alınması gerekmektedir.
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği bu belge nüfus müdürlüklerinden alınabileceği gibi aynı zamanda e devlet üzerinden de barkotlu şekilde temin edilebilir.

Estonya Vizesi Ücretleri

Estonya vize ücretlerine etki eden birkaç etmen bulunmaktadır. Bunlara bakacak olursak ilk olarak karşımıza çıkan vize türleridir. Vize türleri kişinin ödeyeceği ücrette değişikliğe sebep olan en önemli etmendir. Kısa süreli bir seyahat mi yoksa uzun süreli bir seyahat mi gerçekleştireceğiniz de vize ücretlerine etki eden etmenler arasında sayılmaktadır. Seyahat edeceğiniz ülkeye tek giriş ve çıkış işlemi mi yoksa çoklu giriş ve çıkış işlemi de yapacağınız vize ücretlerine etki etmektedir. Son olarak da kişinin 18 yaşından büyük ve küçük olması da etki etmektedir.