Danimarka vizesiülkesine gitmek isteyen TC vatandaşları vize almak zorundadır. Bu ülkeye seyahat edilmek istendiği durumunda vizede muafiyet söz konusu değildir. Ülkemizde başka ülkelere gidebilmek için ilk öncelikli gerekli olan evrak pasaport olarak karşımıza çıkmaktadır. Pasaport kişilerin statülerine göre çıkarılması gereken evraklar arasında sayılmaktadır. Burada kişiler sahip oldukları pasaport türüne göre vize çıkarması gerekmektedir. Ya da vize çıkarmasına gerek bulunmamaktadır.

Ülkemizde dört farklı pasaport verilmektedir. Bu pasaportlar arasında bordo pasaport statü olarak siyasi bir görev veya özel hizmet grubuna dahil olmayan bireylerin çıkarması gerekmektedir. Genellikle bordo pasaportu olan kişiler vize çıkarması zorunlu olan gruptur. Siyah yeşil ve gri renkli pasaportlar da vize çıkarmasına gerek bulunmamaktadır. Burada kısa süreli seyahatlerde 90 günü aşmayan seyahatler için vize zorunluluğu bulunmamaktadır. Ama 90 günden fazla farklı bir ülkede kalma durumunuz söz konusu ise bu söz konusu pasaportlar için de vize alma mecburiyeti bulunmaktadır.

Danimarka vizesi başvuruları konsolosluklara yapılmamaktadır. Burada konsolosluklar tarafından belirlenmiş olan başvuru merkezleri bulunmaktadır. Bu başvuru merkezleri aracılığı ile başvurularınızı yapmanız gerekmektedir. Başvuru merkezlerinden biri olan ve işinde de oldukça tecrübeli olan vize burada firması süreci hem sizin adınıza yönetecek hem de emek ve zaman bakımından tasarrufa geçmenizi sağlayacaktır. Bu anlamda tecrübeli bir vize başvuru merkezi ile çalışmanız süreci olumlu olarak etkileyecektir. Vize başvuru merkezine karar verirken daha önce bu vize başvuru merkezi ile başvuru da bulunan ve başvurusu olumlu olarak sonuçlanmış olan kişilerin tecrübelerinden faydalanabilirsiniz.

Danimarka Vize Randevusu

Danimarka vize randevusukonsolosluklardan alınmamaktadır. Konsolosluklar tarafından yetkili olarak belirlenmiş başvuru merkezlerinden alınmaktadır. Bu başvuru merkezlerine de randevu alınarak gidilmesi gerekmektedir. Başvuru merkezlerine internet ortamından online olarak randevu almanız gerekmektedir.

Vize başvuru merkezinden randevu alırken doldurmanız gereken bir başvuru formu bulunmaktadır. Bu başvuru formunun eksiksiz tam olarak doldurulması gerekmektedir. Aynı zamanda da sizden istenen bilgilerin gerçeği yansıtması gerekmektedir. Gerçeğe aykırı olarak vereceğiniz bilgiler sebebi ile başvurunuzun ret edilme durumu söz konusu olabilir. Vize başvuru merkezleri süreci sizin adınıza en başından en sonuna kadar takip etmektedir. Ama vize için vizeyi onaylama veya ret etme kararını verecek merci konsolosluktur. Burada eğer ki vize başvurusu ret edilirse size gerekçeli olarak sebebi sunulacaktır. Bu gerekçeyi tekrardan gözden geçirerek düzelterek başvuruyu tekrar etme hakkınız bulunmaktadır. Konsolosluk yapılan düzenlemeden sonra tekrardan başvuruyu inceleyecektir.

Konsolosluk binalarına şahsen gitmenize gerek bulunmamaktadır. Burada sadece aracı olarak olan başvuru merkezleri ile diyalog halinde olmanız gerekmektedir. Başvuru merkezleri konsolosluk tarafından belirlenmiştir. Ve belli bir komisyon karşılığında süreci en başından en sonuna kadar takip etmektedir. Birçok başvuru merkezinin olmasından kaynaklı olarak karar verme sürecinde sıkıntı yaşanabilir. Bu durumda da firmanın daha öncesinde kaç kişinin vize işlemini tamamlamış olduğuna bakarak da karar verebilirsiniz. Başvuru merkezlerinin daha çok tecrübeye sahip olmasından kaynaklı olarak süreç daha da kısalmış olacaktır.

Danimarka Vize Türleri

Danimarka vize türlerikarşımıza farklı olmasının gerekçesi seyahat etme sebeplerinde meydana gelen değişiklik olarak çıkmaktadır. Kişinin seyahat etme gerekçesi değiştikten sonra vize türünde de değişiklik olacaktır. Vize türünde meydana gelen değişiklik sebebi sizden istenen evraklar arasında da farklılıklar olabileceğini unutmayınız.

 • Danimarka turistik vize: Bu vize türü ile Danimarka ülkesine turistik amaçlı olarak seyahat etmeniz gerektiği durumlarda çıkarmanız gereken vize türüdür. Kısa süreli vize olarak karşımıza çıkmaktadır. Maksimum gittiğiniz ülkede 90 gün kalmanıza müsaade eden firma çeşididir. Aynı zamanda Danimarka bir Avrupa ülkesi olmasından da kaynaklı olarak Schengen vizesi grubuna dâhildir. Bu vize türü ile tüm Avrupa ülkelerinde seyahat edebilme hakkınız bulunmaktadır.
 • Danimarka ticari vize: Bu vize türü ile bu ülkede gerçekleştirmek istediğiniz ticaret faaliyetleri bulunuyor ise çıkarmanız gerekmektedir. Şirkete ait olan bilgileriniz ve ticarete konu olan hizmet ve ürünlere ait detaylı raporlar konsolosluk tarafından talep edilmektedir.
 • Danimarka transit ticaret vizesi: Bu vize türü ile transit ticaret yapacak kişiler çıkarmaktadır. Transit ticaret bir ülke ile ticaret yapabilmek için farklı ülkelerin topraklarını kullanmanız anlamına gelmektedir. Transit ticarette başka bir ülkenin topraklarında 24 saatten fazla kalınması durumunda çıkarılması gerekmektedir.
 • Danimarka uzun süreli vize: Burada kişinin uzun süreli olarak Danimarka topraklarında olmasını gerektirecek bir sebep olması gerekmektedir. Bu evlilik olabileceği gibi iş ve eğitim ile de alakalı olabilir.

Yukarıda sayılan vize türlerine ek olarak da vize türü bulunmaktadır. Çeşitli konferans ve seminerler için de çıkarılan vizeler söz konusu olabilmektedir. Ya da Danimarka ülkesinde yaşayan akraba ve arkadaşlarımız için de seyahat maksatlı vize çıkarma durumumuz söz konusu olabilir.

Danimarka Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Danimarka vizesi için gerekli evraklarnelerdir? Bu ülke için vize randevusu oluşturduğunuz zaman sizin tarafınıza gerekli olan evraklar iletilecektir. Çünkü randevu günü ve saati geldiği zaman bu başvuru evrakları ile başvuru merkezinde olmanız gerekmektedir. Danimarka vizesi için gerekli evraklar:

 • Pasaport ülkemizde nüfus müdürlükleri tarafından çıkarılmaktadır. Statüye göre değişiklik gösterebilmektedir. Pasaportların belli bir kullanım süresi bulunmaktadır. Bu süre bittikten sonra tekrardan yenileme işlemi yapılması gerekmektedir. Farklı bir ülkeye ziyarette bulunmak için vize çıkarmanın ilk koşuludur.
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği nüfus müdürlüklerinden de temin edilebileceği gibi aynı zamanda e devlet üzerinden de çıktı olarak alınabilir.
 • Biometrik fotoğraf son 6 ay içerinde çekilmiş olması gerekmektedir.
 • Seyahat edecek olan kişinin bu ülkeye gerçekleştireceği seyahati mali olarak karşılayabilecek durumda olduğunu gösteren belge olması gerekmektedir. Bu belge genellikle kişinin teminat göstermesi şeklinde olmaktadır.
 • Seyahat edecek olan kişiye ait olan bir banka hesabının son 3 aylık dökümü olması gerekmektedir. Bu ilgili banka tarafından imzalı ve kaşeli olarak alınması gerekmektedir.
 • Danimarka vizesi harç ücretinin yatırılması gerekmektedir.
 • Danimarka ülkesi için kişinin seyahat sağlık sigortasını yatırılması gerekmektedir.
 • Vize başvuru merkezinin komisyon ücretinin yatırılması gerekmektedir.

Bu evraklar başvuru merkezine teslim edilmesi gerekmektedir. Başvuru merkezleri sizin için evrakları konsolosluk binasına 3 iş günü içerinde teslim edecektir. Teslim etmesi durumunda konsolosluk ise vize kararını olumlu veya olumsuz şekilde açıklayacaktır.

Danimarka Vizesi Ücretleri

Danimarka vizesi ücretleri için birkaç etmen bulunmaktadır. Bunlara baktığımız zaman en önemli etki eden etmenlerden bir tanesi vize türüdür. Vize türü eğer ki turistik vize ise farklı bir vize ücreti öğrenci vizesi için farklı bir vize ücreti çıkacaktır. Bunun dışında da seyahat süresinin kısa süreli ve uzun süreli olması durumu da vize ücretlerine etki etmektedir. Ülkeye kaç giriş ve çıkış işlemi yapacağınız vize ücretini etkilemektedir. En son olarak ise seyahat edecek olan kişinin 18 yaşının altında ve üstünde olması durumu da vize ücretlerine etki etmektedir. Vize başvuru merkeziniz size tüm bu konular ile alakalı olarak bilgi verecektir.